Lagsl Çevresel ve Kültürel Geri Dönüşüm AB Projesi

Bizler, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi olarak, Ekim 2012’de Avrupa Birliği’nin okullara yönelik yapmış olduğu “Yenilik ve Değişim için Okullar İnisiyatifi 5. Hibe Programı” kapsamında “Kültürel ve Çevresel Geri Dönüşüm AB Projesi” ile hibe almaya hak kazandık. Projemiz, Kıbrıs Kültürel Değerlerinin ve Geleneksel Kıbrıs Müziğinin araştırılması, öğrencilerimize aktarılıp yeniden canlandırılmasını hedeflemektedir. 2 yıllık bir zaman dilimini kapsayan Projemizin ilk yılında, okulumuzun mevcut salonunu Avrupa Birliğinden aldığımız destekle konser ve sergi salonu olabilecek şekilde donattık. Ve bundan tam bir yıl önce Haziran ayında artık öğrencilerimizin, yaptıkları sanatsal çalışmaları ortaya koyacakları çok amaçlı bir salonları vardı. İnanıyoruz ki toplumumuzun gelecek nesil sanatçılarının önemli bir bölümünü oluşturacak okul öğrenci nüfuzumuzun, sahne deneyimi kazanması ve her fırsatta yaptıkları sanatsal çalışmaları sergileyebilme imkanı bulmaları onları kendi alanlarında zenginleştirecektir. Projemizin ikinci yılı olan 2014-2015 öğretim yılını ise proje etkinliklerimizi uygulama yılı olarak geçirdik. Öğrencilerimizde, Kıbrıs Kültürü, Çevre Bilinci ve Geri Dönüşüm konularında farkındalık yaratmak için, konularında uzman kişeler tarafından bir çok seminer düzenledik. Öğrencilerimizin kendi alanlarında deneyim kazanmaları, sosyal ve duyarlı bir vatandaş olarak yetişmeleri için birçok konser düzenledik.

PROJE KOORDİNATÖRÜ: Pembe EMİNSEL ÇETİN

Simge Özerk UZUN, Aylin AKTAY, Gülseven KANİZİ, İlknur ALTINCI

PROJENİN AMACI

Kıbrıs Kültürel değerlerinin ve geleneksel Kıbrıs müziğinin araştırılması ve öğrencilere aktarılıp yeniden canlandırılması. Bunun yanı sıra öğrencilerde çevresel farkındalık ve çevre bilinci oluşturarak sorumluluk sahibi vatandaşlık değerlerinin kazandırılması. Kültürel ve çevresel farkındalık yaratarak ayni zamanda sanatsal ifadeyi ve yaratıcılığı geliştirmek.

Proje ile ilgili detaylı bilgi için: http://www.recyclingatlagsl.com/

 

Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi tarafından yayımlandı

1987 yılında Konservatuvar olarak kurulan okulumuz, 1991 yılında Güzel Sanatlar Ortaokuluna dönüştürüldü. Yükselen ihtiyaç ve talepleri karşılamak amacıyla 2000 yılında, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi olan okulumuz, orta bölümünde MÜZİK, hazırlık ve lise bölümünde ise hem MÜZİK hem de RESİM bölümlerini barındırmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: